Fotowoltaika do domu, firmy i gospodarstwa

Instalacja fotowoltaiczna opierająca się na energii odnawialnej opłaca się w większości przypadków i to niezależnie od tego, czy starasz się o nią jako osoba prywatna, rolnik, czy też dla swojego przedsiębiorstwa. W zależności jednak od tego, w jakim charakterze zakładasz fotowoltaikę, zmieniają się nieco korzyści, jakie możesz odnieść. tutaj przyjrzymy się zarówno podobieństwom, których raczej można się domyślić, a także zasadniczym różnicom, jakie odniesiesz jako osoba prywatna, rolnik czy też przedsiębiorca.

Największe korzyści z systemu fotowoltaicznego

Najwięcej jest naturalnie korzyści wspólnych dla osób prywatnych, przedsiębiorców i rolników. Najważniejszą jest oczywiście odciążenie środowiska naturalnego. panele fotowoltaiczne są bezgłośne, poddają się recyklingowe, a jeśli zdecydujemy się na ogniwa z górnej półki, zyskujemy na nie wydłużona gwarancję, a ich żywotność może sięgać od 25 nawet do 40 lat. Dużo zależy naturalnie od nas samych, czyli od tego, jak będziemy konserwować panele i jak będziemy dbać o jakość ewentualnych napraw.

Panele fotowoltaiczne są w zasadzie mało awaryjne i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najbardziej szkodzi im niewłaściwa instalacja, lecz takie ryzyko eliminujemy, dbając o zgłoszenie się do właściwej firmy, choćby takiej jak Kratki Energy.

Dofinansowania do odnawialnych źródeł energii – jak je uzyskać?

Istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, która dotyczy właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dzięki niej przez 6 lat można odliczać nawet do 53 tys. Ostateczna kwota, jaką można odliczyć, zależy od tego, do grupy podatkowej należymy. Z ulgi mogą skorzystać również przedsiębiorcy, dzięki zapisowi, według którego budynki jednorodzinne, na których zamontowano instalacje fotowoltaiczne, mogą być wykorzystywane również do prowadzenia działalności.

Korzystając z instalacji typu on-grid, polegającej na oddawaniu nadwyżek prądu z energii ze słońca do sieci, możemy odebrać je w czasie deficytu właściwie w każdej chwili. Instalowany jest licznik dwukierunkowy, zliczający ilość wyprodukowanego prądu oraz tego odsprzedanego do sieci. W rozliczeniu otrzymujemy bilans energetyczny, a całość transakcji odbywa się bezgotówkowo.

energia słoneczna

Korzyści dla przedsiębiorców, rolników i osób prywatnych

Przedsiębiorcy

·     Obecnie proekologiczny, innowacyjny wizerunek firmy jest bardzo w cenie. Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej podniesie Twoje znaczenie w oczach klientów, ukazując Cię jako przedsiębiorcę troszczącego się o środowisko naturalne.

·     Nadwyżki energii możesz łatwo odsprzedać, z korzyścią dla budżetu firmowego, zmagazynować na gorsze czasy lub po prostu efektywnie zużyć. Uniezależnienie finansów firmy od rosnących rachunków za prąd to ogromna oszczędność.

·     Przez długie lata nie musisz się martwić o dobrej jakości system energetyczny dla swojej firmy.

Gospodarstwa rolne

·     Koszty instalacji możesz odpisać zamortyzować, odpisując je od podatku, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

·     Przez 15 lat możesz korzystać z 25% ulgi inwestycyjnej lub skorzystać z możliwości obniżenia podatku rolnego.

Osoby prywatne

·     Finansując fotowoltaikę poprzez kredyt, i korzystając przy tym jednocześnie z ulgi termomodernizacyjnej, wysokość raty kredytowej może być zbliżona do sumy miesięcznych oszczędności na rachunku za prąd, jakie zyskujesz dzięki zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej.

·     Przy magazynowaniu energii elektrycznej w sieci, przy instalacji o mocy do 10kW, za każdy 1 kW energii możesz odebrać 0,8 kW, a powyżej 10kw, za jeden wytworzony kW odzyskujesz 0,7 kW.

instalacja fotowoltaiki
Uzyskaj dofinansowania do fotowoltaiki z Kratki Energy i ciesz się korzyściami inwestycji!

Czy inwestycja w moduły fotowoltaiczne jest opłacalna?

Tak naprawdę więcej jest korzyści wspólnych, dzięki czemu inwestycja w fotowoltaikę jest niemal tak samo opłacalna dla wszystkich. Jest tak właśnie dlatego, by zachęcić jak największą grupę obywateli do skorzystania z możliwości, jakie gwarantują nam OZE. Czy to działa? Jak najbardziej. Według szacunkowych danych, od I kwartału 2019 roku ilość instalacji fotowoltaicznych wzrosła o 120%.

Ogólnie szacuje się, ze aby koszty poniesione na instalacje fotowoltaiczna się zwróciły, potrzebnych jest około kilkunastu lat. jest tak jednak przy założeniu, ze całość finansujemy bez pomocy dodatkowych programów i bez korzystania z ulgi termomodernizacyjnej. A gdy korzystamy z tych form pomocy, cała inwestycja może się zwrócić już nawet w… 4,5 roku. Trudno zaprzeczyć, że to dosyć atrakcyjna perspektywa. Liczne korzyści, jakie niesie za sobą założenie instalacji fotowoltaicznej przemawiają za jak najszybszą termomodernizacja domu lub firmy. Jest to korzystne nie tylko dla nas, lecz i dla natury.