Fotowoltaika – gdzie jest haczyk? Obalamy 3 najpopularniejsze mity

Fotowoltaika zadomowiła się na dobre na wielu polskich dachach. Ta hossa na zakup paneli spowodowana jest ulgami i dotacjami, dzięki czemu zwrot poniesionych kosztów jest szybszy, bowiem liczony nawet na około 6 lat.

Wszystko to ma zachęcić do znacznego uniezależnienia się od dostaw prądu z elektrowni i produkowania własnej „czystej” energii. Nawet bez wspomagania finansowego przez państwo zysk z posiadania instalacji fotowoltaicznej jest niezaprzeczalny, tylko rozłożony na dłuższy czas. Wystarczy przeanalizować koszty inwestycji i eksploatacji, aby zrozumieć jak bardzo to wszystko się opłaca. Z twardymi danymi nie ma co dyskutować.

Niestety wielokrotnie trzeba stawiać czoło mitom, które zafałszowują cały sens posiadania ogniw słonecznych. Walka z dezinformacją nie ma na celu tylko poprawy sprzedaży, tu gra toczy się o coś więcej – o próbę zahamowania globalnego ocieplenia. Poniżej trzy mity, które wprowadzają niepotrzebny zamęt w sprawie jednego z głównych graczy z grupy odnawialnych źródeł energii (OZE).

Brak słońca w Polsce

Jeden z częstych mitów sugerujących, że w Polsce nie ma słońca dla ogniw słonecznych, a dokładniej że nie ma go na tyle dużo, aby inwestycja fotowoltaiczna była sensowna. Analogicznie, równie dobrze powinno się stwierdzić, że brakuje tutaj promieni słonecznych niezbędnych do wegetacji i wzrostu roślin.

Absurd, ale taki sam jak w przypadku baterii słonecznych. Jeśli to byłaby prawda, to z punktu widzenia ekonomicznego dawno ta bańka spekulacyjna pękłaby i sprzedaż gwałtownie spadła. Ale jakoś ciągle powstają nowe instalacje i to w zawrotnym tempie – moc zainstalowanej fotowoltaiki w 2021 roku podwoiła się w stosunku do poprzedniego.

Nie jesteśmy Hiszpanią, jednak fotowoltaika przy naszym nasłonecznieniu dobrze się bilansuje. Z tym mitem połączona jest również pogłoska, że w zimie fotowoltaika nie działa. Nieprawda. Nawet przy zachmurzonym, zimowym niebie pracuje dla nas, mniej, ale zawsze.

Ogniwa fotowoltaiczne tracą wydajność

Prawda. To, gdzie jest tu mit? Mity świetnie bazują na ogólnych stwierdzeniach, braku precyzji, niedopowiedzeniach i omijaniu naukowych faktów. Ewoluują, zaczynają żyć własnym życiem i są powielane przez wiele osób, nawet nieświadomych podstawowego błędu poznawczego.

Ten zawoalowany mit o zmniejszającej się wydajności sugeruje w domyśle bardzo szybką bezużyteczność ogniw fotowoltaicznych. Praktycznie każda rzecz się zużywa i przez to początkowe jej właściwości  jak na przykład moc, wydajność czy przepływ zmniejszają się w różnym tempie. Dzieje się tak z silnikiem w aucie, z oświetleniem led jak również odkurzaczem.

Tak naprawdę panele są długowieczne, wystarczy zobaczyć w karcie gwarancyjnej ogniw, że producenci gwarantują wydajność po 25 latach nawet na poziomie 81%. Średnio liczy się, że ogniwa fotowoltaiczne tracą 0,5% wydajności co roku, więc całkiem nieźle. Należy wyobrazić sobie, w jakim stanie mogą być samochody po 25 latach użytkowania. Większość tak naprawdę dawno jest zezłomowanych, bo przestały być sprawne.

panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest awaryjna

Jakie domowe urządzenia mają gwarancję na 10-15 lat? A tak jest z fotowoltaiką.

Same panele praktycznie się nie psują, nie mają żadnych części ruchomych. Jedynie co może je uszkodzić, to czynniki zewnętrzne, na przykład bardzo duży grad. Dlatego też są tak projektowane, aby wytrzymały uderzenie z odległości 1 metra kulki wielkości piłki do golfa z prędkością 80 km/h. Są one także odporne na duże obciążenia ze względu na możliwe osadzanie się śniegu. Nawet bardziej złożony podzespół taki jak falownik ma gwarancję właśnie na 15 lat. To chyba coś oznacza? Tylko i wyłącznie nieprawidłowy montaż może przyczynić się do krótszej żywotności poszczególnych elementów instalacji.

Jedyny haczyk dotyczący energii słonecznej to taki, na który można złapać złotą rybkę i od razu ją wypuścić. Nie ma tu miejsca na żadne bajki, życzenia i mity, tylko wyłącznie gwarancja na uzyskiwanie darmowej energii na lata. Jedyny warunek to kupno sprawdzonej instalacji od profesjonalnej firmy montującej fotowoltaikę w Środzie Śląskiej.