Jak długo trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim jakość oferowanych usług oraz szybkość działania. Z tego względu montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się w niezwykle szybkim tempie wraz z ekspresowym załatwieniem formalności.

Wybierając nowoczesne rozwiązania, zawsze warto dowiedzieć się jak długo będzie trwać realizacja usługi. W przypadku instalacji fotowoltaicznej pojawiło się błędne przeświadczenie, iż jest to bardzo skomplikowana operacja, która wymaga wielu dni prac oraz znacznych nakładów finansowych. To mylne podejście, które nie ma nic wspólnego z obecnym systemem montażu paneli słonecznych.

Ile trwa montaż paneli słonecznych?

Obecnie zazwyczaj jest to maksymalnie kilka dni w przypadku nieco bardziej skomplikowanych systemów fotowoltaicznych. Najczęściej jednak inwestycja realizowana jest w ciągu jednego dnia. Współczesne instalacje wyróżnia bardzo szybki czas montażu, który pozwala cieszyć się sprawną instalacją już w ten sam dzień, kiedy przyjeżdża ekipa montażowa. Pracownicy, którzy zajmują się instalacją paneli słonecznych, posiadają wieloletnie doświadczenie i wiedzę, które ułatwiają przeprowadzanie prac. Tak krótki czas montażu dotyczy przede wszystkim tradycyjnych instalacji, które montowane są na dachach domów jednorodzinnych. 

W przypadku nieco bardziej skomplikowanych instalacji, które wymagają rozbudowy, czas realizacji może wydłużyć się maksymalnie do 2-3 dni roboczych. Nie warto jednak na siłę przyśpieszać tego procesu, ponieważ każda zamontowana instalacja musi zostać szczegółowo sprawdzona pod kątem jej prawidłowego montażu oraz działania.

Zbyt szybki montaż może doprowadzić do nieprawidłowości, a co za tym idzie – konieczności ponownego serwisu, który wyłącza instalację na kolejne dni użytkowania.

Jak wygląda montaż paneli słonecznych?

Montaż paneli słonecznych jest stosunkowo prostą procedurą, jednak nie należy wykonywać tego samemu. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz prawidłowe działanie instalacji, należy zatrudnić profesjonalną firmę, która zajmuje się montażem paneli i posiada spore doświadczenie. Krótki czas montażu jest dużą zasługą wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą co robić, aby prace przebiegały sprawnie. 

Należy także wziąć pod uwagę czas, w jakim załatwiane są wszelkie formalności związane z pozwoleniami na budowę instalacji oraz podpisywaniem umów z dostawcą paneli. Jeśli instalacja będzie posiadać system opustów, musi zostać podłączona do publicznej sieci energetycznej, co wiąże się z przymusem kontaktu z zakładem energetycznym, który podejmie się zrealizowania tego zadania. Profesjonalne firmy zajmujące się montażem zazwyczaj pozwalają korzystać z instalacji zaraz po jej podłączeniu. 

montaż paneli fotowoltaicznych środa śląska

Opóźnienia, które mogą wystąpić podczas prac montażowych wynikają najczęściej z powodu źle wykonanego projektu instalacji bądź przez niesprzyjające warunki pogodowe. Należy pamiętać, że pogoda podczas montażu paneli słonecznych powinna być umiarkowana, najlepiej bez deszczu. Dodatkowo opóźnienia mogą wystąpić w przypadku braku niezbędnych części od ręki – najczęściej dochodzi do takich sytuacji, kiedy elementy instalacji sprowadzane są z zagranicy. Często także dochodzi do sytuacji, w której okazuje się, że pokrywa dachu nie jest wystarczająco stabilna do montażu systemu i należy dokonać wcześniejszego jej remontu. 

Przed montażem paneli fotowoltaicznych, warto wykonać profesjonalne pomiary, które pozwolą ocenić jakie miejsce będzie ku temu najlepsze – EL-VAR, firma zajmująca się instalacjami fotowoltaicznymi w Środzie Śląskiej.

Tego typu sytuacje mogą wydłużyć docelowy montaż nawet o kilka tygodni. Są to jednak ekstremalne przypadki, które raczej się nie zdarzają. 

Czym się kierować podczas wyboru odpowiednich instalacji fotowoltaicznych?

Warto przede wszystkim zdecydować się na jedną, profesjonalną firmę, która zajmuje się wykonywaniem tego typu prac. Jeżeli dana firma zajmuje się montażem od samego początku to można mieć pewność, że usługa zostanie wykonana szybko oraz kompleksowo. Należy także wybierać tylko i wyłącznie systemy, które pochodzą od renomowanych producentów wraz z gwarancją na użytkowanie w pierwszych latach. Dobrym rozwiązaniem będzie także zlecenie projektowania instalacji profesjonalnej firmie, ponieważ pozwala to uniknąć błędów oraz opóźnień związanych z koniecznością wprowadzania późniejszych zmian w planie.

Ze względy na cenę, montaż fotowoltaiki jest niezwykle opłacalny, a czas zwrotu inwestycji jest stosunkowo krótki w porównaniu do zysków, jakie ze sobą niesie. Warto więc decydować się na montaż naturalnych źródeł energii elektrycznej, ponieważ prowadzi to do uniezależnienia się od publicznych sieci elektrycznych, które wytwarzają prąd, niszcząc gospodarkę ekologiczną.