Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę w Warszawie?

Inwestowanie w odnawialne źródła energii od wielu lat jest niezwykle opłacalne zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Coraz więcej miast wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców, proponując spore dotację ułatwiające podjęcie decyzji o inwestycji na przykład w systemy fotowoltaiczne.

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej w swoim domu czy firmie wydaje się naprawdę drogie. Jednakże liczne dofinansowania oraz dotacje, a także możliwość odliczenia inwestycji od podatku sprawiają, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej Polaków. Dlaczego warto zamontować fotowoltaikę w swoim gospodarskie domowym lub przedsiębiorstwie w Warszawie? O jakie dofinansowania można się starać?

Instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu i firmie

Nieustanny wzrost cen za wykorzystaną energię elektryczną sprawiają, że wiele osób szuka innych rozwiązań, które pomogą im odciążyć budżet. W ten sposób coraz więcej mieszkańców polskich miast w swoich domach posiadana panele fotowoltaiczne i inwestuje w ich instalację we własnych firmach oraz gospodarstwach domowych. Nic w tym dziwnego – pomimo wysokiej kwoty inwestycji, instalacja fotowoltaiczna w krótkim czasie zaczyna przynosić spore zyski.

Instalacja paneli fotowoltaicznych umożliwia osobom prywatnym odsprzedanie nadwyżek wyprodukowanego prądu sieciom energetycznym. Z racji tego, że panele słoneczne pokrywają niemal całe zapotrzebowanie energetyczne mieszkań, domów czy firm – decyzję o inwestycji podejmuje coraz więcej osób.

dom z fotowoltaika

Dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych w Warszawie

Na dofinansowanie na inwestycję w odnawialne źródła energii mogą liczyć przede wszystkim mieszkańcy Warszawy. To oni mogą starać się zdobycie wysokich dotacji do budowy własnej instalacji fotowoltaicznej na własnej posesji.

Warszawski program „Wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej” umożliwia osobom prywatnym, a także właścicielom firm na staranie się o dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznej. Kwota dofinansowania sięga do 15 tysięcy złotych, przy czym konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków. Warszawska dotacja łączy się z ulgą termomodernizacyjną, dzięki czemu koszty montażu instalacji fotowoltaicznej są jeszcze niższe! Dodatkowo dotacja nie podlega opodatkowaniu, tak jak i jest bezzwrotna. Warunkiem jednak jest wykorzystanie kwoty do montażu paneli słonecznych wraz z niezbędnymi komponentami.

Kogo dotyczy dofinansowanie na fotowoltaikę w Warszawie?

O dofinansowanie na fotowoltaikę mogą starać się zarówno osoby fizyczne, właściciele firm oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, mieszczące się na terenie Warszawy. Istotne jest jednak, aby złożyć wniosek w określonym terminie, aby mógł on zostać rozpatrzony.

Warto również pamiętać, że w każdej chwili można otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę niemal od razu, jeśli zdecydujemy się także na wymianę pieca na pompę ciepła. Wtedy koszty dofinansowania sięgają średnio 25 tysięcy złotych.

dofinansowania na fotowoltaike w warszawie

Unijne i krajowe dotacje a odnawialne źródła energii

  • Program „Czyste Powietrze” w Warszawie

Mieszkańcy Warszawy, którzy planują inwestycję w odnawialne źródła energii, mogą również liczyć na wsparcie krajowe oraz unijne. Rządowy program „Czyste powietrze” dofinansowuje demontaż starych źródeł ciepła i przyznaje pieniądze na zakup nowoczesnego, który spełnia normy ekologiczne. Do kwoty dofinansowania doliczono również niezbędne prace instalacyjne.

Z programu „Czyste powietrze” mogą skorzystać osoby fizyczne, które posiadają mieszkalne domu jednorodzinne lub lokale mieszkalne w domkach jednorodzinnych. Istotne jest jednak, aby lokal posiadał wyodrębnioną księgę wieczystą. Kwota dofinansowania zaczyna się już od 30 tysięcy złotych.

  • Dofinansowanie z programu „Mój Prąd” w Warszawie

Innym sposobem na zdobycie dofinansowania do montażu instalacji fotowoltaicznej jest skorzystanie z programu „Mój prąd”. Dzięki temu każda osoba, która zdecyduje się na złożenie wniosku, otrzymuje dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych. Dodatkowym atutem tego programu jest fakt, że w wypełnieniu wniosku może pomóc specjalistyczna firma, zajmująca się wykonywaniem projektów instalacji fotowoltaicznych oraz ich realizacją.

  • Ulga termomodernizacyjna na terenie Warszawy

Właściciele domków jednorodzinnych na terenie Warszawy mogą liczyć również na ulgę termomodernizacyjną. Ulga polega na częściowym zwrocie wydatków, które zostały przeznaczone na instalację fotowoltaiczną. Od podatku można odliczyć aż do 32 procent ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga przysługuje każdemu podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem mieszkalnego domku jednorodzinnego. Warto jednak wiedzieć, że dom powinien posiadać status ukończonego i zamieszkalnego.

Inwestowanie w montaż instalacji fotowoltaicznej w Warszawie jest niezwykle opłacalne. Liczne dofinansowania na odnawialne źródła energii sprawiły, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej mieszkańców stolicy.