Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala nie tylko obniżyć rachunki za prąd i uniezależnić się od dostaw energii z sieci, ale też ograniczyć negatywny wpływ innych metod wytwarzania energii na środowisko. Na domową elektrownię słoneczną decyduje się obecnie wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy korzystając z dostępnych dofinansowań i dotacji, mogą wykonać instalację znacznie niższym kosztem.

Jednym z częściej przewijających się pytań jest jednak nie kwestia ceny, a trwałości instalacji fotowoltaicznej. Jaka jest żywotność paneli, jaki procent wydajności tracą każdego roku i jakie czynniki mogą mieć wpływ na sprawną, wieloletnią pracę paneli fotowoltaicznych?

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Żywotność paneli fotowoltaicznych jest silnie uzależniona od jakości ich wykonania, użytych materiałów, prawidłowego przygotowania całej instalacji, a także ewentualnych awarii i wydarzeń losowych jakie mogą wydarzyć się bez winy użytkownika.

Z założenia producentów fotowoltaika ma być jednak rozwiązaniem na lata, dlatego też w większości przypadków gwarancja na sprawne działanie całej instalacji fotowoltaicznej przewidywana jest przynajmniej na 10-15 lat, a szacunkowo, wraz z rozwojem technologii, współczesne panele mogą działać sprawnie nawet do 40 lat.

Możliwość wieloletniego korzystania z udogodnień, jakie dostarcza domowa elektrownia fotowoltaiczna jest głównym powodem, dla jakiego wielu właścicieli decyduje się na inwestycję – koszt jej późniejszego utrzymania nie jest zwykle wysoki, a przy niskiej awaryjności sama instalacja nie powinna sprawiać dużych problemów.

Aby jednak w pełni oszacować wydajność, sprawność i żywotność działania paneli fotowoltaicznych, warto zdawać sobie sprawę z tego, że w pierwszych latach użytkowania notuje się pewne spadki efektywności instalacji i nawet panele najlepszych marek będą z czasem traciły na sprawności deklarowanej przy pierwszej instalacji paneli.

ogniwa fotowoltaiczne - żywotność

Utrata wydajności paneli fotowoltaicznych

Pomimo możliwości wieloletniego użytkowania paneli fotowoltaicznych w ramach prywatnych, domowych elektrowni słonecznych, decydując się na wykonanie instalacji trzeba mieć świadomość spadku wydajności paneli z każdym kolejnym rokiem jego pracy.

W pierwszych latach odnotowuje się zwykle najwyższe straty na wydajności, szacunkowo ok. 0,5%-0,7% rocznie, co pokrywa się z oferowanymi przez producentów okresami gwarancyjnymi oraz szacowanym czasem sprawnej pracy całej instalacji.

Przyjmuje się, że degradacja sprawności do poziomu poniżej 80 procent początkowej mocy nominalnej może być traktowana jako awaria techniczna. W większości wypadków nawet po odnotowanych spadkach wydajności i sprawności przyjmuje się, że fotowoltaika jest w dalszym ciągu opłacalna.

Jakie czynniki wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Zarówno okres żywotności paneli fotowoltaicznych, jak i procentowe wartości spadku wydajności instalacji na przestrzeni roku, są jedynie wartościami orientacyjnymi. W praktyce ani producent, ani specjaliści zajmujący się instalacjami fotowoltaicznymi, nie są w stanie precyzyjnie ocenić opłacalności montażu instalacji bez wcześniejszej analizy miejsca, w którym instalacja taka miała by powstać. Dlaczego? Na żywotność paneli fotowoltaicznych będą wpływały różnorodne czynniki zewnętrzne, oddziałujące zarówno na tańsze i starsze instalacje fotowoltaiczne, jak i najnowsze konstrukcje wykazujące w teorii znacznie większą trwałość i wydajność.

fotowoltaika dolny śląsk

Najważniejszymi czynnikami powodującymi spadek wydajności paneli fotowoltaicznych są:

  • promieniowanie UV,
  • wysokie temperatury,
  • gradobicia,
  • deszcz i śnieg,
  • ekstremalne zjawiska pogodowe mogące prowadzić do bezpośredniego uszkodzenia paneli.

Wśród wymienionych powyżej, wysokie temperatury i promieniowanie UV mogą dziwić najbardziej – panele fotowoltaiczne są przecież zasilane energią słoneczną i powinny sprawdzać się doskonale w gorącym klimacie. W praktyce jednak nadmierne nasłonecznienie może okazać się niekorzystne, stąd tak ważne jest by specjaliści dopasowali odpowiedni punkt montażu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu.

Do montażu paneli fotowoltaicznych warto zatrudnić lokalną firmę specjalizującą się w fotowoltaice. Dla osób mieszkających w woj. dolnośląskim polecamy usługi firmy INNEX. Fotowoltaika na Dolnym Śląsku stale się rozwija, widać coraz więcej domów, które korzystają z tego typu rozwiązań. Panele są odporne na działanie burz, gradu, deszczu czy śniegu, choć oczywiście przy bardziej ekstremalnych warunkach pogodowych i te mogą okazać się dla nich szkodliwe. W przypadku śniegu wydajność paneli spada przede wszystkim w momencie, gdy na ich powierzchni ułoży się gruba warstwa śniegu, ograniczająca przepuszczalność promieniowania słonecznego do wnętrza paneli.